Współrzędne geograficzne
49°42’19.4″N 19°34’59.1″E
49.707854, 19.590443
Link do schroniska na mapach Google: https://www.google.pl/maps/place/49%C2%B042’28.3%22N+19%C2%B035’25.6%22E/@49.707854,19.5898958,130m/data=!3m2!1e3!4b1!4m6!3m5!1s0x0:0x0!7e2!8m2!3d49.7078535!4d19.5904425
Schronisko „Grzechynia” znajduje się nieopodal szczytu Magurka (872 m. n.p.m.) w Paśmie Jałowieckim Beskidu Żywieckiego. Teren, na którym jest położone należy do gminy Sucha Beskidzka. Opiekę na drzewostanem pełni Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach wraz z jego terenową jednostką – Nadleśnictwem Suskim.
Najlepszy dostęp do obiektu występuje od strony Suchej Beskidzkiej, skąd prowadzą znakowane szlaki turystyczne do samego schroniska. Dogodny dojazd do Suchej za pośrednictwem PKP (linia kolejowa Kraków – Zakopane oraz Sucha Beskidzka – Żywiec) oraz PKS stanowią o dogodnym połączeniu komunikacyjnym. Można również dojechać bezpośrednio samochodem od strony osiedla Przysłop.
Taka lokalizacja może stanowić idealną bazę wypadową do wędrówek po Beskidzie Małym, Makowskim i Żywieckim. Koło leśniczówki przebiega również szlak rowerowy. Najbliższe schroniska turystyczne to:
Schronisko PTTK „Na Markowych Szczawinach”
34-223 Zawoja 2, tel. (33) 8775105 , 64 miejsca
markowe-szczawiny.pttk.pl
Schronisko PTTK „Na Hali Krupowej”
34-236 Sidzina, tel. (18) 4475005, 38 miejsc
www.krupowa.gory.pl, krupowa.pttk.pl, www.schronisko.republika.pl
Schronisko PTTK „Na Leskowcu”
34-100 Wadowice, tel. (33) 8721694 , 38 miejsc
Klekociny
Zawoja Opaczne
Szlaki na Grzechynię
Magurka (872 m. n.p.m.)
Popularne wzniesienie nazywane również Borsuczą Górą. Panorama ze zbocza obejmuje Pasmo Policy oraz Babią Górę, które widać stąd w całej okazałości. Przez Magurkę przebiega granica administracyjna pomiędzy Suchą Beskidzką a Zawoją. Szlaki wiodące na Magurkę nie prowadzą bezpośrednio na wierzchołek góry, ale omijają go zboczami.
Jałowiec (1111 m. n.p.m.)
Najwyższy szczyt pasma Jałowieckiego, odznaczający się pięknymi widokami spod szczytu i z hali Trzebuńskiej na południowo-zachodnim zboczu. Masyw Babiej Góry prezentuje się stąd w całej okazałości, od Krowiarek po Przeł. Jałowiecką. Na lewo rozciąga się imponująca panorama pasma Policy, a na wprost – Mędralowej. Dalej na zachód widać Pilsko, poprzedzone wyraźną Czerniawą Suchą i Lachów Groniem.
Zawoja Centrum – schronisko „Grzechynia”, znaki czerwone (z Zawoi ok. 1,5 godz.; do Zawoi ok. 1 godz.)
Szlak wychodzi z Zawoi Centrum drogą obok obiektów sportowych. Przecina Skawinę i biegnie głęboką doliną Potoku Surmiaków. Dalej pnie się wśród zabudowań, wyraźnie skręcając w prawo. Później wiedzie stokiem Surmiaków Gronia (766 m. n.p.m.), omijając z prawej strony osadę Smyraki, za której zabudowaniami, koło kapliczki, skręca w prawo, kierując się na przełęcz Przysłop (661 m. n.p.m.). Dochodzi tu wąska asfaltowa droga łącząca Zawoję ze Stryszawą po północnej stronie grzbietu. Z przełęczy widać Skawinę i Zawoję oraz górujące nad nimi pasma Policy i Babiej Góry. Tu krzyżują się znaki czarne z Zawoi Marszałki do Suchej Beskidzkiej.
Na wysokości osiedla Zalas można skręcić w prawo na nieoznaczoną drogę, by zboczem Skupniówki dojść do wsi Grzechynia, a następnie do Makowa Podhalańskiego. Szlak czerwony prowadzi dalej na północny wschód w kierunku Suchej, omijając stożkowy wierzchołek Mazurki od wschodu. Można wejść na szczyt zbaczając bez szlaku w lewo.
Mijając osiedle Zalas szlak prowadzi do ściany lasu. Po niedługim odcinku po lewej stronie znajdują się zabudowania leśniczówki „Grzechynia”. Szlak dalej prowadzi do stacji PKP w Suchej Beskidzkiej.
Sucha Beskidzka – schronisko „Grzechynia”, znaki czerwone (z Suchej ok. 2 godz.; do Suchej ok. 1,5 godz.)
Szlak zaczyna się przy stacji PKP w Suchej Beskidzkiej. Po przekroczeniu drogi na Lachowice, skręca po kilkudziesięciu metrach między domy w ulicę Spółdzielców. Po chwili droga się kończy, a szlak prowadzi ścieżką na skraju lasu. Biegnie stokiem, który miejscowi nazywają Pod Cholernym, bo ponoć u stóp wzgórza grzebano zmarłych na cholerę. Szlak przecina osiedle Kubasiaki, po czym skręca w prawo na leśną drogę wiodącą aż do niewielkiego osiedla Nowy Świat. Tam droga przechodzi w bity dukt i stromo pnie się w górę, najpierw skrajem lasu, stopniowo coraz bardziej się weń zagłębiając. Po prawej stronie przy szlaku znajdują się zabudowania leśniczówki „Grzechynia”.
Sucha Beskidzka – schronisko „Grzechynia”, znaki czarne (z Suchej ok. 2 godz.; do Suchej ok. 1,5 godz.)
Szlak zaczyna się przy stacji kolejowej, podobnie jak czerwony. Prowadzi wzdłuż drogi nr 946 na Lachowie, następnie obok szkoły skręca w lewo i przez długi czas wiedzie drogą asfaltową w dolinie potoku Zasypnica, zwanego również Zasepnicą, obok atrakcyjnych starych willi. Droga, wzdłuż której prowadzi szlak, cały czas pnie się lekko w górę. Na końcowym odcinku wyraźnie odbija w lewo, najpierw dość stromo wspina się na zalesione zbocze (po chwili podejście staje się łagodniejsze), by skręcić znów wyraźnie w lewo i dojść do osiedla Janiki. Po okrążeniu wierzchołka Magurki, szlak wychodzi z lasu na odsłonięte zbocze, z którego roztacza się piękna panorama Babiej Góry (uwaga: idąc w stronę przeciwną można pomylić miejsce, w którym szlak wchodzi w las). Z tego miejsca szlak schodzi wśród domostw zawojskiego osiedla Przysłop, gdzie łączy się z czerwonym. Czerwone znaki prowadzą do leśniczówki „Grzechynia”. Szlak czarny prowadzi docelowo do Zawoi Marszałki, mijając po drodze z lewej strony szczyt Urwisko (677 m. n.p.m.).