Start Namiestnictwo Zuchowe TROPICANA

Namiestnictwo Zuchowe TROPICANA

Zespół Namiestnictwa:

 • phm. Angelika Bilska – Namiestniczka
 • phm. Aleksandra Pawlina
 • dh. Maria Wieczór

Adres mailowy: nztropicana@zhp.net.pl

Strona na Facebooku

Ohana Tropicana czyli wielka zuchowa rodzina

Namiestnictwo zuchowe działa przy Hufcu Kraków Nowa Huta już ponad 10 lat. Obejmuje gromady oraz drużynowych i przybocznych gromad zuchowych działających w ramach 7 nowohuckich środowisk.

Szczep Bartoszowcy:
 • 5 GZ Bajeczne Skrzaty
 • 3 GZ La Luna
Szczep Czerwonych Maków:
 • 20 GZ Dzielne Niedźwiadki
Szczep Halny:
 • 7 GZ Wesołe Bractwo
Szczep Kolorowy:
 • 14 GZ Słoneczniki
 • 18 GZ Wędrowcy do świtu
Szczep Orogen:
 • 6 GZ Dzieci Słońca
 • 11 GZ Górskie Szczyty
Szczep Tęczowy:
 • 1 GZ Kubusie Puchatki
 • 2 GZ Polne Kwiatki
 • 4 GZ Krasnoludkowy Ród
 • 16 GZ Żeglarze Czarnej Perły
 • 19 GZ Kraina Oz
Szczep Unia:
 • 9 GZ Wielki Athapaskan
 • 10 GZ Przyjaciele Tajemnicy

Jeśli chcesz mieć humor z rana, krzyknij głośno Tropicana!

Obrzędowość Namiestnictwa – „Przetrwanie na wyspie”

Obrzędowość Namiestnictwa została opracowana na początku jego działalności i jest ściśle związana z Robinsonem Crusoe. Opiera się ona na zdobywaniu przez gromady Znaczków Namiestnictwa, które przedstawiają bezludną wyspę na tłach w trzech kolorach: niebieskim, żółtym i zielonym, które symbolizują drogę i życie na wyspie.

Wymagania na Piętaszka  

Piętaszek to dobry, szlachetny, mądry i pojętny człowiek. Robinson ma w nim wiernego i oddanego przyjaciela. Karaib szybko się uczy, jest zdolny, ale i wytrwały. Uparcie powtarza nowo poznane słowa i zwroty. Zachwyca go wszystko, co inne, nowe. Jak każdy młody człowiek, Piętaszek jest ciekawy świata, szybko pokonuje lęk i niepewność wobec zupełnie nieznanych mu przedmiotów. Gromada „Piętaszka” to gromada, która chce działać i cały czas uczy się jeszcze pewnych rzeczy. Ma określone cele i plany na przyszłość, ale nie wszystko jej wychodzi, bo do ich realizacji potrzebne jest zaanagażowanie wszystkich członków gromady. Aby uzyskać miano Piętaszka należy zdobyć minimum 400 punktów. 

Wymagania na Hiszpana

Był jednym z ocalałych marynarzy, których statek rozbił się nieopodal wyspy Robinsona. Robinson uratował mu życie, a następnie powierzył mu swoją wyspę pod opiekę. Hiszpan rzetelnie opiekował się wyspą przez kilkanaście lat, lecz potem ją opuścił. Gromada „Hiszpana” to gromada dobrze działająca, która ma już dość dobrze sprecyzowane plany na przyszłość i chętnie realizuje swoje zadania, ale do ich realizacji potrzebuje jeszcze trochę pomocy. Aby uzyskać miano Piętaszka należy zdobyć minimum 700 punktów. 

Wymagania na Robinsona  

Już w wieku kilkunastu lat zdecydował, że zostanie żeglarzem. Robinson to człowiek czynu, uparty. Te cechy przydały się bardzo podczas pobytu na bezludnej wyspie, kiedy bez końca próbował wykonać daną pracę, miesiącami budował łódź, tygodniami strugał deski, cierpliwie zbierał zboże na chleb. Przez cały czas towarzyszyła mu ciekawość świata, chęć czynów i zmian. Gromada „Robinsona” to gromada, która skutecznie dąży do wyznaczonych celów i umiejętnie je osiąga. Jest to gromada działająca bez zastrzeżeń, która swoim postępowaniem stanowi przykład dla innych gromad. Drużynowy jak i zuchy dobrze wiedzą, na czym polega zuchowy świat i dzięki temu mogą w pełni realizować swoje plany, dążąc do doskonałości. Aby uzyskać miano Robinsona należy zdobyć minimum 900 punktów. 

Wraz z mianem gromada otrzymuje odpowiedni znaczek – symbol, którym jest bezludna wyspa na tle w odpowiednim kolorze (niebieskim, żółtym lub zielonym). Znaczek ten nosi się w prawym rogu, prawej klapy od kieszeni.

Namiestnictwo Zuchowe „Tropicana” nadaje tytuł i odznaczenie na okres jednego roku harcerskiego, dlatego też istnieje możliwość zdobycia wyższego miana jak i stracenie tego już zapracowanego.